Rolex - 16613 Serti Silver
16613 Serti Silver Submariner Date 16613 Serti Silver
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16613 Serti Silver (aka: 16613 Serti Silver) |
| Name: | 16613 Serti Silver Submariner Date 16613 Serti Silver |
| Produced: | 1989 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The present version of the two tone Submariner ref. 16613 has a silver dial with diamond and sapphire markers.