Rolex - 16618 Blue Tritium
16618 Blue Tritium Submariner 16618 Blue Tritium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16618 Blue Tritium (aka: 16618 Blue Tritium) |
| Name: | 16618 Blue Tritium Submariner 16618 Blue Tritium |
| Produced: | 1988 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Submariner 16618 has a full gold case and a matching bracelet. In the present configuration it has a blue dial with tritium markers and a matching bezel.