Rolex - 16808 Nipple Tiffany
16808 Nipple Tiffany Submariner 16808
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Submariner |
| Reference: | 16808 Nipple Tiffany (aka: 16808 Nipple Tiffany) |
| Name: | 16808 Nipple Tiffany Submariner 16808 |
| Produced: | 1979 |
| Produced: | 1964 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Submariner 16808 is a interesting watch since it combines the best of the vintage gold Sub with a few notable modern touches - the sapphire glass and the caliber 3035. In its present configuration with nipple dial, the Submariner 16808 was available from around 1979 to approx. 1984, when the larger surroundings were fitted to the dial. The example posted has an additional 'Tiffany' mark. It was part of November 2013 auction by Christie's