Rolex - 116622-0001
116622-0001 Yacht-Master 40 Rolesium / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 116622-0001 (aka: 116622-0001) |
| Name: | 116622-0001 Yacht-Master 40 Rolesium / Blue |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
10 505 €
Maximum price
16 927 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 878 €
Closing price
10 878 €
Relative change
0,00 %
Description
The Yacht-Master was first introduced in 1992 as a more luxurious alternative to the Submariner. It features a slightly more curved case that is completely polished; the revolving bezel features raised numerals. In its current iteration, the case measures 40mm across, housing the 'Perpetual' caliber 3135. The present version, with blue dial, was added to the collection in 2012.