Rolex - 116622-0003
116622-0003 Yacht-Master 40 Rolesium / Dark Rhodium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 116622-0003 (aka: 116622-0003) |
| Name: | 116622-0003 Yacht-Master 40 Rolesium / Dark Rhodium |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
11 264 €
Maximum price
16 102 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 109 €
Closing price
12 109 €
Relative change
0,00 %
Description
The Yacht-Master was first introduced in 1992 as a more luxurious alternative to the Submariner. It features a slightly more curved case that is completely polished; the revolving bezel features raised numerals. In its current iteration, the case measures 40mm across, housing the 'Perpetual' caliber 3135. Reference 116622 was introduced in 2012 as a replacement for the 16622. The updates include slight refinements to the dial and bezel in terms of finish and fonts. The 116622 also features an updated bracelet, with a different fit of the end links and an updated clasp. Reference 116622-0003 has a 'dark rhodium' dial. It was added to the line-up in 2016.