Rolex - 116680-0002
116680-0002 Yacht-Master 2 Stainless Steel
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 116680-0002 (aka: 116680-0002) |
| Name: | 116680-0002 Yacht-Master 2 Stainless Steel |
| Produced: | 2017/4 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
16 351 €
Maximum price
22 328 €
Absolute change
0 €
Opening price
16 352 €
Closing price
16 352 €
Relative change
0,00 %
Description
The Yacht-Master 2 116680-0002 was introduced in 2017 as a replacement for the 2013 116680-0001. It's dial is slightly updated for 'more intuitive reading': a triangular hour marker at 12 o’clock and a rectangular hour marker at 6 o’clock.