Rolex - 116689-0002
116689-0002 Yacht-Master 2 White Gold
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 116689-0002 (aka: 116689-0002) |
| Name: | 116689-0002 Yacht-Master 2 White Gold |
| Produced: | 2017/4 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
25 395 €
Maximum price
48 784 €
Absolute change
0 €
Opening price
28 117 €
Closing price
28 117 €
Relative change
0,00 %
Description
The Yacht-Master II is designed to meet the needs of professional sailors. This regatta chronograph features the world's first programmable countdown with a mechanical memory. It provides precise synchronization with the crucial starting sequence of a yacht race. The Yacht-Master II was first introduced in 2007 in white gold and yellow gold. In 2011 a version in stainless steel / Everose was added to the collection, while the stainless steel version was added to the collection in 2013 and in the same year the caliber 4160 movement was updated to the 4161. Reference 116689-0002 was introduced in 2017 as a replacement for the earlier 116689-0001. It features a gently redesigned dial and a different set of hands.