Rolex - 126621-0002
126621-0002 Yacht-Master 40 Rolesor Everose / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 126621-0002 (aka: 126621-0002) |
| Name: | 126621-0002 Yacht-Master 40 Rolesor Everose / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Yacht-Master 126621-0002 was introduced in 2019 as a replacement for the 116621-0002. it is powered by the 3235 movement rather than the 3135 found in the earlier iteration.