Rolex - 126655-0002
126655-0002 Yacht-Master 40 Everose Cerachrom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 126655-0002 (aka: 126655-0002) |
| Name: | 126655-0002 Yacht-Master 40 Everose Cerachrom |
| Produced: | 2019/4 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
26 703 €
Maximum price
40 212 €
Absolute change
0 €
Opening price
26 820 €
Closing price
26 820 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Yacht-Matser 40 ref. 126655-0002 was introduced in 2019 as a replacement for the 2015 116655-0001. Updates include a new clasp with glidelock and the newer 3235 movement.