Rolex - 16623-0006
16623-0006 Yacht-Master 40 Rolesor White
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 16623-0006 (aka: 16623-0006) |
| Name: | 16623-0006 Yacht-Master 40 Rolesor White |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Yacht-Master was first introduced in 1992 as a more luxurious alternative to the Submariner. It features a slightly more curved case that is completely polished; the revolving bezel features raised numerals. In its current iteration, the case measures 40mm across, housing the 'Perpetual' caliber 3135. The ref. 16623 is done in 'Rolesor' - a combination of stainless steel and gold.