Rolex - 16655-0005
16655-0005 Yacht-Master 40 Everose Cerachrom / Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 16655-0005 (aka: 16655-0005) |
| Name: | 16655-0005 Yacht-Master 40 Everose Cerachrom / Diamond |
| Produced: | 2015/4 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the new Yacht-Master reference 116655 has a Everose case in 40mm. As a Rolex first, it is fitted with an integrated rubber strap. The bezel still features the signature raised numerals, yet it is now executed in matte 'Cerachrom'. Reference 16655-0005 has a diamond-paved dial.