Rolex - 168622-0004
168622-0004 Yacht-Master 35 Rolesium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 168622-0004 (aka: 168622-0004) |
| Name: | 168622-0004 Yacht-Master 35 Rolesium |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master 35 is a mid-size version of the Yacht-Master, with a diameter of 35mm. It is powered by caliber 2235. It can be fitted with either a bracelet for women (stainless steel Oysterlock 78740 / Rolesor Oysterlock 78743) or men (stainless steel Oysterlock 78750 / Rolesor Oysterlock 78753).