Rolex - 168623-0018
168623-0018 Yacht-Master 35 Rolesor Black Mother of Pearl
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 168623-0018 (aka: 168623-0018) |
| Name: | 168623-0018 Yacht-Master 35 Rolesor Black Mother of Pearl |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master 35 is a mid-size version of the Yacht-Master, with a diameter of 35mm. It is powered by caliber 2235. It can be fitted with either a bracelet for women (stainless steel Oysterlock 78740 / Rolesor Oysterlock 78743) or men (stainless steel Oysterlock 78750 / Rolesor Oysterlock 78753).