Rolex - 268621-0003
268621-0003 Yacht-Master 37 Rolesor Everose / Chocolate
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 268621-0003 (aka: 268621-0003) |
| Name: | 268621-0003 Yacht-Master 37 Rolesor Everose / Chocolate |
| Produced: | 2016/4 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Introduced at BaselWorld 2016, the Yacht-Master 268621-0003 features a 'Rolesor' case (stainless steel & rose gold) and a chocolate brown dial.