Rolex - 268655-0002
268655-0002 Yacht-Master 37 Everose Cerachrom
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Yacht-Master |
| Reference: | 268655-0002 (aka: 268655-0002) |
| Name: | 268655-0002 Yacht-Master 37 Everose Cerachrom |
| Produced: | 2015/4 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the new Yacht-Master reference 268655 has a Everose case in 37mm - a new case size for the Yacht-Master. As a Rolex first, it is fitted with an integrated 'Oysterflex' rubber strap. The bezel still features the signature raised numerals, yet it is now executed in matte 'Cerachrom' .