Seiko - SNZF15K1
SNZF15K1 5 Sports Stainless Steel / Blue / Pepsi / Bracelet
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Seiko SNZF15K1 has a stainless steel case of 42mm and a blue dial. The rotating bezel has a red-blue inlay calibrated for 0-60 seconds.