Seiko - SRPD71K1
SRPD71K1 5 Sports Suits Style Stainless Steel / Blue / Mesh
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Seiko 5 Sports SRPD71K1 was introduced in 2019. The case on this watch measures 42.5mm across at a height of 13.4mm, housing the self-winding caliber 4R36.