Seiko - SARB017
SARB017 Mechanical Alpinist Stainless Steel / Green / Strap
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Mechanical |
| Reference: | SARB017 (aka: SARB017) |
| Name: | SARB017 Mechanical Alpinist Stainless Steel / Green / Strap |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Seiko Alpinist SARB017 was introduced in 2006. It features a stainless steel case of 39.5mm with inner rotating bezel. It is water resistant up to 20 bar and is motivated by the self-winding caliber 6R15.