Seiko - SKX007K2
SKX007K2 Seiko SKX007 Black / Stainless Steel
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Mechanical |
| Reference: | SKX007K2 (aka: SKX007K2) |
| Name: | SKX007K2 Seiko SKX007 Black / Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The SKX007K1 has a 42mm stainless steel case and is fitted a stainless steel bracelet. It has a black dial and the bezel is also black.