Seiko - SSA346J1
SSA346J1 Cocktail Time Power Reserve Stainless Steel / PVD Rose / Sidecar
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Seiko Cocktail Time Power Reserve was introduced in mid 2017. It features a stainless steel case with rose gold PVD coating and a warm grey dial - colors inspired by the 'Sidecar' cocktail.