Seiko - SBBN035
SBBN035 Seiko Prospex Divers Marinemaster 300 Ninja Tuna
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SBBN035 (aka: SBBN035) |
| Name: | SBBN035 Seiko Prospex Divers Marinemaster 300 Ninja Tuna |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.70 mm |
| Case Lug Width: | 21.50 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Marinemaster SBBN035 was introduced in 2015. It features black coated 'Tuna' case of 47.7mm, which houses the high-torque quartz caliber 7C46.