Seiko - SBDC181
SBDC181 Prospex Diver 1970 Scuba Helly Hansen
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SBDC181 (aka: SBDC181) |
| Name: | SBDC181 Prospex Diver 1970 Scuba Helly Hansen |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Seiko Prospex Diver Scuba 'Helly Hansen' SBDC181 is a limited edition of 500 pieces created in collaboration with the Helly Hansen outdoor brand.