Seiko - SBDX017
SBDX017 Prospex Diver Marinemaster 300 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SBDX017 (aka: SBDX017) |
| Name: | SBDX017 Prospex Diver Marinemaster 300 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Seiko Marinemaster SBDX017 was introduced in 2015 as an updated version of the SBDX001. It features a stainless steel case of 44.3*14.6mm, which houses the self-winding caliber 8L35. Both case and bracelet received Seiko's ultra-hard Dia-Shield coating.