Seiko - SPB237
SPB237 Prospex Diver 1970 Stainless Steel / Grey - Brown / NATO
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SPB237 (aka: SPB237) |
| Name: | SPB237 Prospex Diver 1970 Stainless Steel / Grey - Brown / NATO |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Seiko Prospex 1970 SPB237 has a 'Captain Willard' -style stainless steel case and a Grey dial. This watch is powered by the self-winding caliber 6R35.