Seiko - SPB257
SPB257 Prospex Diver 1970 Scuba Black Series
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SPB257 (aka: SPB257) |
| Name: | SPB257 Prospex Diver 1970 Scuba Black Series |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Seiko Prospex SPB257 is a limited edition of 5500 pieces introduced in 2022. This watch has a black coated case and a Black dial.