Seiko - SPB301
SPB301 Prospex Diver 1970 Save the Ocean
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SPB301 (aka: SPB301) |
| Name: | SPB301 Prospex Diver 1970 Save the Ocean |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Seiko Prospex 1970 SPB301 has a stainless steel case and a Silver dial. This watch is powered by the self-winding caliber 6R35.