Seiko - SRPA19
SRPA19 Prospex Diver Turtle Stainless Steel / Grey / Bracelet / Zimbe
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPA19 (aka: SRPA19) |
| Name: | SRPA19 Prospex Diver Turtle Stainless Steel / Grey / Bracelet / Zimbe |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1299 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Turtle SRPA19 was introduced in 2016 as a limited edition of 1299 pieces for the Thai market. It features a stainless steel case with bead-blasted finish, a grey dial, and a cyclops over the day & date. This version of the turtle is fitted with a sapphire crystal rather than the Hardlex used on the regular editions.