Seiko - SRPB09
SRPB09 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Blue Lagoon / Bracelet
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPB09 (aka: SRPB09) |
| Name: | SRPB09 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Blue Lagoon / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 6000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Samurai SRPB09 was introduced in late 2016 as a limited edition of 6000 pieces for model year 2017. This watch features a stainless steel case of 43.8mm, which is paired with a blue dial with sunburst finish. It was the first of the second-gen Samurais.