Seiko - SRPB11
SRPB11 Prospex Diver Turtle Stainless Steel / Blue Lagoon / Bracelet
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPB11 (aka: SRPB11) |
| Name: | SRPB11 Prospex Diver Turtle Stainless Steel / Blue Lagoon / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 6000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Turtle SRPB11 was introduced in early 2017 as a limited edition of 6000 pieces. It features a blue sunburst dial and a matching blue bezel insert. It comes with both a bracelet as well as a rubber strap.