Seiko - SRPB97
SRPB97 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Orange / Bracelet
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPB97 (aka: SRPB97) |
| Name: | SRPB97 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Orange / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Samurai SRPB97 was introduced in October of 2017. It features a stainless steel case and a an orange dial.