Seiko - SRPC43
SRPC43 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Black / Bracelet / Zimbe
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPC43 (aka: SRPC43) |
| Name: | SRPC43 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Black / Bracelet / Zimbe |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Samurai SRPC43 is a limited edition of 1500 pieces for the Thai market introduced in 2017. It was the 6th model in the Zimbe series.