Seiko - SRPC44
SRPC44 Prospex Diver Turtle Goldtone / Black / Rubber
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPC44 (aka: SRPC44) |
| Name: | SRPC44 Prospex Diver Turtle Goldtone / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Turtle Goldtone was introduced in early 2018. It features a gold-toned case and a black dial with sunburst finish.