Seiko - SRPC49
SRPC49 Prospex Diver Turtle Stainless Steel / Black / Black Series
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPC49 (aka: SRPC49) |
| Name: | SRPC49 Prospex Diver Turtle Stainless Steel / Black / Black Series |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Turtle SRPC49K1 was introduced in late 2017 as part of a the 'Black Series'. It features a black coated case and an equally black dial. The exact coating is unknown; it is listed as 'hard coating' by Seiko.