Seiko - SRPD03
SRPD03 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Dawn Grey
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPD03 (aka: SRPD03) |
| Name: | SRPD03 Prospex Diver Samurai Stainless Steel / Dawn Grey |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2018 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Samurai Dawn Grey was introduced in 2018 as a limited edition of 2018 pieces created for the European market. It features a grey dial and various orange accents.