Seiko - SRPJ51K1
SRPJ51K1 Prospex Diver Turtle Thong Sia Exclusive
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Divers |
| Reference: | SRPJ51K1 (aka: SRPJ51K1) |
| Name: | SRPJ51K1 Prospex Diver Turtle Thong Sia Exclusive |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 1200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Prospex SRPJ51K1 is a limited edition of 1200 pieces exlusively available in Malaysia, Brunei, Hong Kong, Macau and Singapore. This watch features a dial inspired by the green sea urchin.