Seiko - SSC081P1
SSC081P1 Prospex Land SSC081P1 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Land |
| Reference: | SSC081P1 (aka: SSC081P1) |
| Name: | SSC081P1 Prospex Land SSC081P1 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
For any person challenging the vast earth, a reliable partner with expert knowledge is essential. This watch is exactly that, supporting the adventurer every step of the way. Reference SSC081P1 has a black dial and is fitted a brown leather strap