Seiko - SRPB59K1
SRPB59K1 Prospex Sky SRPB59K1 Stainless Steel / Cream
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Sky |
| Reference: | SRPB59K1 (aka: SRPB59K1) |
| Name: | SRPB59K1 Prospex Sky SRPB59K1 Stainless Steel / Cream |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.70 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
A powerful timepiece that encompasses all elements necessary to take control of the sky. Its well polished design makes it ideal for the use in professional and town scene. Reference SRPB59K1 has a cream dial and is fitted a brown leather strap