Seiko - SSC347P1
SSC347P1 Prospex Sky SSC347P1 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Sky |
| Reference: | SSC347P1 (aka: SSC347P1) |
| Name: | SSC347P1 Prospex Sky SSC347P1 Stainless Steel / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
A powerful timepiece that encompasses all elements necessary to take control of the sky. Its well polished design makes it ideal for the use in professional and town scene. Reference SSC419P1 has a blue dial and is fitted a coated stainless steel bracelet