Seiko - SSC423P1
SSC423P1 Prospex Sky SSC423P1 Stainless Steel / Black
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Sky |
| Reference: | SSC423P1 (aka: SSC423P1) |
| Name: | SSC423P1 Prospex Sky SSC423P1 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
A powerful timepiece that encompasses all elements necessary to take control of the sky. Its well polished design makes it ideal for the use in professional and town scene. Reference SSC423P1 has a black dial and is fitted a black leather strap