Seiko - SSC425P1
SSC425P1 Prospex Sky SSC425P1 Stainless Steel / Cream
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Sky |
| Reference: | SSC425P1 (aka: SSC425P1) |
| Name: | SSC425P1 Prospex Sky SSC425P1 Stainless Steel / Cream |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
A powerful timepiece that encompasses all elements necessary to take control of the sky. Its well polished design makes it ideal for the use in professional and town scene. Reference SSC425P1 has a cream dial and is fitted a brown leather strap