Seiko - SSG011P1
SSG011P1 Prospex Sky SSG011P1 Stainless Steel / Black
| Brand: | Seiko |
|---|---|
| Family: | Prospex Sky |
| Reference: | SSG011P1 (aka: SSG011P1) |
| Name: | SSG011P1 Prospex Sky SSG011P1 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
A powerful timepiece that encompasses all elements necessary to take control of the sky. Its well polished design makes it ideal for the use in professional and town scene. Reference SSG011P1 has a black dial and is fitted a stainless steel bracelet