Seiko - SNKN01
SNKN01 Recraft Cushion Stainless Steel / Grey / Strap
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Hardlex |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Recraft SNKN01 was introduced in 2014. It pairs a cushion-shaped case with a dial with sunburst finish. It is motivated by Seiko's self-winding caliber 7S26, which can be seen through the case back.