SevenFriday - M1/01
M1/01 M1/01
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | M-Series |
| Reference: | M1/01 (aka: M1/01) |
| Name: | M1/01 M1/01 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The SevenFriday M1 is the first of two new designs by SevenFriday. This watch, with the crown distinctively on the left side, used three discs to show the time.