SevenFriday - M1/03
M1/03 M1/03
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | M-Series |
| Reference: | M1/03 (aka: M1/03) |
| Name: | M1/03 M1/03 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The SevenFriday M-series, with the crown distinctively on the left side, used three discs to show the time. The M1/03 was introduced in 2016. With its partial PVD-coating, features both elements of the M1/01 as well as the all-black M2/01.