SevenFriday - M1/04
M1/04 M1/04 Punk
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | M-Series |
| Reference: | M1/04 (aka: M1/04) |
| Name: | M1/04 M1/04 Punk |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 450 units |
| Case Glass: | Mineral |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The SevenFriday M1/04 Punk was introduced in 2016. It features a stainless steel case with partial leather-cladding and a PVD bezel with 'blitz' cut. The black discs indicating the hours, minutes and seconds feature red gothic numerals inspired by the Big Ben. It is fitted with a 28-24mm calf leather strap with rubber spike inserts.