SevenFriday - M2/01
M2/01 M2/01
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | M-Series |
| Reference: | M2/01 (aka: M2/01) |
| Name: | M2/01 M2/01 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The SevenFriday M2 is one of the most elaborate watches by the young Zurich-based watch brand yet. It's case is PVD coated with a stainless steel insert at the 3 o'clock side. The time is displayed using three discs; one for the hours, one for the minutes and one for the seconds.