SevenFriday - M2/02AB
M2/02AB M2/02 Al Boom
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | M-Series |
| Reference: | M2/02AB (aka: M2/02AB) |
| Name: | M2/02AB M2/02 Al Boom |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The SevenFriday M2 'Boom' edition is a limited edition created for the Middle East. Based on the M2-2, it features numerals discs with Arabic / Hindi numerals.