SevenFriday - M2/02GR
M2/02GR M2/01 Gulf Run X
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | M-Series |
| Reference: | M2/02GR (aka: M2/02GR) |
| Name: | M2/02GR M2/01 Gulf Run X |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The SevenFriday M2 GulfRun is a limited edition of 50 pieces created for participants of the 2015 Gulf Run. It features orange discs with a Roman X in place of the 10; the case back was personalized for each driver.