SevenFriday - P1/01
P1/01 P1/01 Industrial Essence
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P1/01 (aka: P1/01) |
| Name: | P1/01 P1/01 Industrial Essence |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2014/10/1 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The SevenFriday P1-1 belongs to the first generation of releases by this young and upcoming brand. The cushion-shaped case on this -original- model is stainless steel with a so-called 'animation-ring' in aluminum. The partially skeletonized dial reveal the beating hard of its Miyota movement.