SevenFriday - P1/02
P1/02 P1/02 Bright Watch
| Brand: | SevenFriday |
|---|---|
| Family: | P-Series |
| Reference: | P1/02 (aka: P1/02) |
| Name: | P1/02 P1/02 Bright Watch |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The P1-2 offers a light and cheerful variation on the SevenFriday theme. The combination of white and rose gold gives this model a luxurious feel - quite different compared to the P1-1 on which it was based.